Sampaş Haberleri

Sampaş hakkında bilmek istediğiniz her detaya istediğiniz an ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin İlk Yerel Yönetimler Açık Veri Portalı’na 12. E-Tr Ödüllerinde Birincilik

SAMPAŞ’ın hayata geçirdiği ve Türkiye’nin ilk yerel yönetimler Açık Veri Portalı projesi olan “Şahinbey Belediyesi Açık Veri Portalı“ 12. e-TR Ödül Töreni’nde “Orta Ölçekli Belediyeler” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.


Kamu sektörünün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projelerinde kamu kaynaklarını kullanarak ürettiği, kullandığı veya paylaştığı kamu bilgilerinin önemini ve değerini giderek arttırdığı günümüzde bu bilgilerin yeniden kullanılması doğrultusunda “Açık Veri” kavramı geliştirilmiş ve başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere Açık Verilerin paylaşıldığı platformlar oluşturulmuştur.

Herhangi bir telif hakkı, patent ya da diğer kontrol mekanizmalarına tabi olmaksızın vatandaşlar tarafından ücretsiz ve özgürce kullanılabilen veri olarak tanımlanan Açık Veri konseptinin özellikleri;

•             Kullanılabilirlik ve Erişim (Availability&Access)

•             Tekrar Kullanım ve Dağıtım (Reuse&Redisribution)

•             Evrensel Katılım (Universal Participation)

olarak sıralanabilir.

Dünyada 44 ülke ve 165 farklı şehirde hayata geçirilen Açık Veri Portalı konseptinin ülkemizdeki ilk ve tek örneği SAMPAŞ tarafından geliştirilen Şahinbey Belediyesi “Açık Veri Portalı” olmuştur.

Mevcut yasal düzenlemelerin izin verdiği boyutlarda Açık Veri Portalı ile yerel yönetimlerde;

  • Vatandaşların yaşam kalitesinin arttırılması
  • Eko sistem oluşturularak yeni ekonomik aktivitelerin yaratılması
  • Karar verme süreçlerinin geliştirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirliğin sağlanması
  • Operasyonel verimliliğin arttırılması

hedeflenmektedir.

Portal ile mevcut kamu bilgileri dünya standartlarına uygun şekilde, yeniden kullanılabilir ve programlanabilir biçimde ve ücretsiz olarak paylaşıma açılmaktadır. Belediye tarafından paylaşılan verilerin yeniden ve inovatif kullanımını destekleyecek yol haritasının çizilmesi ile birlikte aynı zamanda şeffaf yönetim anlayışı pekiştirilecek ve halkın karar verme süreçlerinde daha aktif hale gelmesi de sağlanacaktır.

Ekleme Tarihi: 19.01.2015 14:33:31

Benzer Sampaş Haberleri

Şirketimizle alakalı yeni ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili haberler