SAMPAŞ'tan yeni bir UFUK 2020 (H2020) Projesi 'e-Safe'


Başvurusunu gerçekleştirdiğimiz Ufuk 2020 proje teklifimiz “e-Safe“ Avrupa Birliği tarafından desteklenecek başarılı projeler arasında yer aldı.

İtalya Katanya Üniversitesi ana koordinatörlüğünde yürütülecek proje, toplam 4 milyon Euro hibe alacak. Aralarında Deloitte gibi dünya devi şirketlerin bulunduğu İtalya, Norveç, Belçika, Hollanda, Avusturya ve Yunanistan’dan 12 partnerle kurulan uluslararası konsorsiyumda SAMPAŞ da yer alıyor. Projenin 1 Ekim 2020 itibariyle başlaması ve 48 ay sürmesi planlanıyor.

e-SAFE projesi, Avrupa Birliği tarafından belirlenen dekarbonizasyon hedefleri ve deprem yönetmelikleri doğrultusunda, uygulama süresi ve maliyetleri azaltacak, uygun fiyatlı finansal seçenekler sunan, iç mekan konforunu, estetik ve fonksiyonel çekiciliği arttıran pazara hazır yapı bir yenileme/renovasyon sistemi tasarlamaktadır.

Ülkemiz gibi deprem riski taşıyan coğrafyalarda mevcut yapıların afetlere dayanıklı hale getirilmesi, halkın can güvenliğinin sağlanması yanı sıra, çevresel ve sosyo-ekonomik açılardan büyük önem taşımaktadır.

e-SAFE, Avrupa Birliği ve Türkiye’de bulunan mevcut yapı stoğunun enerji verimliliğini ve depreme dayanıklılığını arttırmaya yönelik yenileme çözümleri geliştirecek.

Proje, geleneksel modelleme ve deneysel araştırma yöntemlerini kullanarak finansal fizibilite, ortak bilgi üretimi ve kamu katılımını amaçlayan çok disiplinli bir metodolojiyle, teknolojik inovasyonlar geliştirecek, ülkemiz ve dünya için katma değer yaratacak.

Bu yazı 13.08.2020 15:01:54 tarihinde eklendi. 13.08.2020 15:01:54 tarihinde düzenlendi.